Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
<<  17/19 >>

Veľkosť lyžiarok

23.6.2014 13:50 | slovakiasport

Lyžovanie bez lyžiarok – to asi nie. Určite však venujte dostatok času pri ich výbere, ktorý je rozhodujúci pre celkovú spokojnosť s lyžovačkou.

 

Radšej väčšia veľkosť

Lyžiarky atomicVo všeobecnosti platia mnohé zásady, ktoré Vás usmerňujú k správnemu výberu lyžiarok a ktoré je dobré vedieť ešte predtým, ako sa rozhodnete samotné lyžiarske topánky zakúpiť. Ako to už pri obuvi býva zvykom, rozhodujúca nie je jej farba, ale veľkosť. Skôr ako dizajnové prvky si preto treba vybrať ideálnu veľkosť lyžiarok, v ktorých by ste sa cítili komfortne a najmä – v ktorých Vás noha nebude tlačiť. Väčšinou si  zvyknú lyžiarky kupovať o jedno číslo väčšie, ako by ste si kúpili klasickú obuv, no nebýva to najšťastnejšie rozhodnutie. Hoci na nohu ide do lyžiarky ešte hrubá ponožka, je dobré ich mať čo najpresnejšie, práve kvôli stabilite, ktorá je veľmi dôležitá pri olvádaní lyží. Väčšia lyžiarka by mohla byť z tohto dôvodu až nebezpečná, prinajlepšom len veľmi nekomfortná. Netreba sa báť presnej lyžiarky - vnútorná stielka býva robená z materiálov, ktoré sa časom výborne prispôsobia nohe, teda sa ešte uvoľnia, presne ako to poznáte z nosenia bežnej obuvi. Zapamätajte si však, že aj obuv má svoj strih a nie každú máte v rovnakom čísle. Preto je výber veľkosti relatívne variabilný a kolíše sa v rôznych odchýlkach.

 

Na začiatok si zmerajte nohu

Výber vhodnej veľkosti lyžiarok je však závislý na veľkosti samotnej nohy, ktorá bude v lyžiarke. Odmerať si veľkosť nohy nie je až taký problém, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak si odmeriate veľkosť nohy na presný údaj, nemôže prísť k skresleniu pri výbere veľkosti lyžiarok. Veľkosť Vašej terajšej obuvi nemusí byť dostatočná na to, aby ste sa „trafili“ aj do veľkosti lyžiarok. Nohu si odmeriate jednoduchým spôsobom, na ktorý potrebujete papier a pero. Papier priložíte kratšou stranou k stene, o ktorú sa opriete tak, aby bola päta tesne pri stene. Samozrejme, noha musí byť na papieri. Následne si perom zaznačíte miesto, kde sa končí Váš palec – väčšinou v tomto bode je Vaša noha najdlhšia. Teraz si len stačí zmerať úsečku od steny až po toto miesto na papieri a dostanete veľkosť Vašej nohy. U dospelých ľudí sa táto hodnota pohybuje niekde na úrovni 23-29 cm. V tomto prípade Vám stačí vybrať si lyžiarky v tejto veľkosti, prípadne maximálne o pol centimetra väčšie. Príklad: po zmeraní máte nohu veľkosti 27,5 centimetrov, vhodná by teda mala byť veľkosť 27,5 prípadne 28 cm. V prípade rozmeru napr. 28,2 cm a podobne, vždy zaokrúhlite nahor! Teda nie 28 ale 28,5!)

Nezabúdajte, že v lyžiarka Vám nesmie byť ani príliš tesná. Aj preto sa kladie taký dôraz práve na veľkosť. Ťažko ju však vybrať hlavne bez vyskúšania, preto pokiaľ je možnosť, najlepšie je mať vyskúšaný dokonca konkrétny model. Pokiaľ táto možnosť skutočne nie je, orientujeme sa podľa už spomínaného merania. Miera, ktorá je v spojitosti s predchádzajúcim výpočtom veľkosti Vašej nohy sa nazýva Mondo Point. Veľkosti lyžiarok na našej stránke sú preto uvádzané práve v tomto rozmere. Poznáme však aj pre nás oveľa známejšie systémy, ako je napríklad UK či EU. Interval palcov v prípade UK je 24,4 mm a pri EU je rozdiel medzi veľkosťami 6,66 mm, no tu sa práve rôzni výrobcovia v číslovaní rozchádzajú. Čo ešte môže pomôcť? Viacerí výrobcovia bežnej obuvi používajú popri označení UK a EU práve aj modo point, ten totiž používajú Japonci, a teda možno aj na Vašich teniskách ho nájdete pod skratkou JPN. Práve toto môže uľahčiť výber Vašej lyžiarskej obuvi ešte viac.

Lyžiarky sú veľmi dôležité pre samotné lyžovanie. Zo všetkého najviac však nepodceňujte výber ich správnej veľkosti, ktorý môže ovplyvniť celú lyžovačku.

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  17/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM