Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
<<  15/19 >>

Typy lyží

9.7.2014 12:32 | slovakiasport

Pri výbere lyží si určite kladiete otázku: „Ktoré z nich sú vhodné pre mňa?“ Pokúsime sa Vám to uľahčiť, keďže nie každý lyžiar – začiatočník vie, ktoré lyže sú vhodné práve pre jeho spôsob lyžovania a pre jeho výber svahu.

 

Zjazdové lyže

LyžePrvými lyžami, ktoré spomenieme a ktoré sú najrozšírenejšie medzi všetkými lyžiarmi, sú lyže zjazdové. Sú najpopulárnejšie a ak hovoríme o lyžiach, väčšina ľudí si spomenie práve na ne. S nimi môžete dosiahnuť relatívne vysokú rýchlosť, dobrú manipuláciu na svahu a ľahké zmeny smeru, pričom pre deti a začiatočníkov sú tieto lyže ideálne pre ich rozvoj v lyžovaní. Zjazdové lyže by mali byť vodivé a točivé, čo sú základné vlastnosti k tomu, aby sa s nimi ľahko manipulovalo. Na svahu sa často stretnete aj s nerovnosťami, ktoré sú však nepríjemné na dotyk predovšetkým vo vyšších rýchlostiach. Ich tlmenie je u zjazdových lyží na veľmi dobrej úrovni, čomu napomáha predovšetkým kvalita materiálov, z ktorých sa vyrábajú. Lyže určené pre zjazd dnes už nemajú klasický rovný tvar, ale sú vykrojené. Vykrojenie napomáha tomu, aby boli dobre ovládateľné a kontakt so svahom bol čo možno najlepší.

 

Slalomové lyže

Užšia špecifikácia zjazdových lyží určených na kratší oblúk vo vyšších rýchlostiach. Ako už z názvu vyplýva, sú určené pre slalom a pre vyhýbanie sa prekážkam. Točivosť lyží tak musí byť na maximálnej možnej úrovni, pretože lyžiar často koná na poslednú možnú chvíľu a lyže ho nemôžu sklamať. Šírka lyží taktiež nemôže byť príliš veľká, pretože inak by sa s nimi nedalo tak ľahko a hlavne rýchlo manipulovať. Ich váha býva väčšinou vyššia ako pri klasických lyžiach – to spôsobujú pevné materiály ako napríklad titan, ktoré zabezpečujú lepšiu pevnosť, stabilitu a kvalitnejšie ovládanie lyží vo vysokých rýchlostiach a prudkých zmenách smeru.

Opakom slalomových lyží sú takzvané „obračky“, teda lyže na obrovský slalom – špeciálne vykrojené pre vysoké rýchlosti a veľký oblúk, takisto doplnené o kvalitné materiály počnúc drevom, karbónom a zahrňujúce napríklad aj spomínaný titán.

 

Trikové lyže

Alebo tiež Freestyle lyže. Triky a akrobacie – to sú aktivity, ktoré budete môcť s týmito lyžami vykonávať. Začiatok a koniec lyží – päta a špička sú mierne zdvihnuté, čo umožňuje ľahšie vykonávanie trikov. Samotné trikové lyže ďalej delíme na lyže pre skoky a akrobatické lyže. Pružné špičky umožňujú triky vykonávať ľahšie a „čistejšie“, pričom vykrojenie lyží umožňuje lepšie začatie oblúku či zmeny samotného smeru lyží.

 

Rýchlostné lyže

Určené sú špeciálne na dosahovanie rýchlostí, ktoré by ste pri normálnych lyžiach nemohli dosiahnuť. U profesionálov hovoríme o rýchlosti až 200 km/h, ktorú je možné docieliť len týmito lyžami, ktoré majú obvykle až neštandardne veľkú dĺžku – 220 až 240 centimetrov.

 

Skokanské lyže

Pre skoky sú absolútne ideálne, pretože dosahujú potrebné vlastnosti vďaka svojim rozmerom a tvaru. Môžete s nimi veľmi rýchlo nadobudnúť veľkú rýchlosť, pričom pri skokoch Vás neobmedzuje ich veľkosť. Dokonalá vyváženosť a perfektné vodivé vlastnosti sú samozrejmosťou. Lyže sú bez hrán a sú prispôsobené tomu, aby ste na nich dosahovali skoky do výšok.

 

Bežky

Lyže, ktoré slúžia na veľmi špecifické lyžovanie – bežkovanie, sú relatívne dlhé a úzke. Keďže väčšinou idete v stope alebo príliš nemeníte svoj smer, nie sú tieto lyže špeciálne vykrojené. Aj bežkovať sa ale dá viacerými technikami. Klasické vychádzky do krajiny v stope môže na špeciálnych bežkách a upravenej trati nahradiť napríklad korčuliarsky štýl, alebo na rozšírených a pevných backcountry bežkách môžete objavovať zákutia krajiny i v ťažšom teréne mimo akejkoľvek stopy.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  15/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM