Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
<<  13/19 >>

Palice na bežky

4.8.2014 12:13 | slovakiasport

Bežkovanie bez palíc? To hádam nie. Jednoducho si nevieme predstaviť bežkovanie bez toho, aby ste sa neodrážali s palicami od terénu či svahu. Nemohli by ste sa pohnúť ani len z miesta, ak by ste nemali palice na bežecké lyže. Každé palice nie sú vonkoncom rovnaké, aj preto je dôležitý predovšetkým ich správny výber. Každé z nich majú mierne odlišné vlastnosti, inak s nimi môžete manipulovať, alebo poskytujú o čosi odlišný komfort. Nenechajte sa zlým výberom palíc odradiť od bežkovania, pretože to by bola skutočná škoda a prišli by ste možno o Váš vyhľadávaný šport či aktivitu počas zimného obdobia.

Atribútov, ako vyberať palice je relatívne veľa, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Ich výber nie je zďaleka minútová záležitosť a mali by ste mu venovať dostatok pozornosti. Všetko na začiatku závisí od toho, koľko máte skúseností a aké sú Vaše skúsenosti. Pretože iba skúsený lyžiar si dokáže presne určiť, ktoré vlastnosti trebárs od bežeckých palíc očakáva a ktoré príliš nevyužije. Veľmi radi Vám však pomôžeme s týmto výberom, ak sa na nás obrátite.

 

Dĺžka bežeckých palíc

Lyžiarska palicaAzda najpodstatnejším parametrom pri paliciach je ich dĺžka. Darmo si budeme hovoriť, že sa treba zamerať len na materiál, z ktorého sú palice vyrobené a na ostatné faktory, ak si vyberiete zlú dĺžku palíc. Nie každému vyhovujú štandardné veľkosti, ako sa uvádza v rôznych tabuľkách s ohľadom na Vašu výšku. Tabuľkové rozmery nie sú vždy najpresnejšie, no sú prispôsobené proporciám väčšiny ľudí. Mierne odchýlky dĺžky nevadia, ak ste na pochybách, určite voľte radšej dlhší variant daného modelu. Určite by však palice nemali byť až o veľa väčšie, no ani menšie, ako by ste reálne potrebovali. Samozrejme, väčšinou je to len o zvyku. Ťažšie či ľahšie si nakoniec zvyknete na akúkoľvek dĺžku, avšak určite je lepšie, ak by ste sa vždy vybavili komponentmi, ktoré sú určené práve pre Vás s Vašimi vlastnosťami. Ak nepoznáte dĺžku palíc, treba si ich pre istotu vyskúšať a potom sa rozhodnúť.

 

Materiál palíc

Aj kvalita by mala byť pre Vás rozhodujúca. Ak totiž chcete palice veľmi intenzívne využívať po celé zimné obdobie, určite by mala byť kvalita jedna z prvých vlastností, na ktorú sa treba pozerať. Materiál, z ktorého sa palice bežne vyrábajú, je u väčšiny typov takmer rovnaký. Zliatiny hliníka či kompozitových materiálov tvoria drvivú časť zloženia palíc. Zliatiny hliníka sú lacnejšie a poskytujú lyžiarom o niečo menšiu kvalitu. Je to najmä z toho dôvodu, že samotný hliník nie je až tak odolný a často sa buď ohýba alebo láme, v závislosti od intenzity sily, s ktorou na palice tlačíte. Začiatočníkom však takéto palice môžu bohato stačiť. Veľmi ohybné palice takisto nie sú vhodné pre tento šport, keďže na ne neustále pôsobí veľký tlak. Kompozity sú však v tomto o čosi rozdielne od samotného hliníka. Kompozit je tvrdý materiál, ktorý má skôr pri zohýbaní tendenciu prasknúť a zlomiť sa. Znamená to teda, že palice vyrobené z tohto materiálu nemôžete ohnúť, čo by sa mohlo javiť ako vítaná vlastnosť. V skutočnosti je to však negatívne a používa sa kompozit s hliníkom spoločne, aby mali vyrovnané vlastnosti. Skúseným bežeckým lyžiarom, pre ktorých sú bežky viac než víkendové hobby, by sme rozhodne odporúčali už palice obohatené aj o karbón, materiál veľmi odolný, ohybný a zároveň ľahký.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  13/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM