Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
<<  7/19 >>

Lyžiarske potreby

6.10.2014 12:38 | slovakiasport

Poznáte lyžiarske potreby? Naozaj? Ktoré z nich reálne používate a ktoré sú pre Vás „nepotrebné“? V tomto článku sa pozrieme na tie potreby, ktoré sú nevyhnutné. Patria medzi ne všetky komponenty, ktoré jednoducho potrebujete na to, aby ste mohli vôbec lyžovať.

Lyžovanie bez lyží – asi nie

Základom sú, ako iste viete, lyže. Nie však hocijaké. V zásade rozoznávame minimálne 5 druhov zjazdových lyží, na ktorých môžete jazdiť na zjazdovkách a využívať ich rozličné vlastnosti. Tieto vlastnosti pocíti najmä skúsenejší lyžiar, pretože začiatočník ešte nemá príliš detailnú predstavu o tom, ako sa mu má lyžovať, čo mu majú lyže poskytovať a ktorá z jazdných vlastností nových lyží sa pre neho stane rozhodujúcou.

Lyže sú teda určené pre začiatočníkov, pokročilých, ale aj skúsených lyžiarov. Práve profesionáli na lyžiach sú v miernej nevýhode, pretože pre nich je ponuka o niečo obmedzenejšia. Aj keď sa trh snaží ponúkať pre každú kategóriu dostatok lyží, väčšinou si rýchlejšie nájde lyže začiatočník ako profesionál. Napriek tomu ostáva výber pre skúseného lyžiara stále veľmi pestrý. Pokiaľ ste lyžiar čo má nejaký ten náročnejší svah odjazdený, je dobré vybrať si lyže na základe doterajších skúseností a tiež typu lyží, o ktoré máte záujem. U niektorých ľudí samozrejme rozhoduje aj farba, nie každý využije rovnako silné viazanie, a podobne. Každý jeden spomenutý aspekt by ste mali zvážiť a podľa toho si lyže vybrať. Aj na našom e-shope nájdete množstvo lyží, ktoré sú určené tak začiatočníkom, ako aj pokročilým, či profesionálom. Ak sme spomenuli, že pre začiatočníkov je ľahší výber, odôvodňujeme to predovšetkým tým, že lyže sú veľmi dobre točivé, široké a poskytujú dostatočnú stabilitu na svahu. Pre profesionálnych lyžiarov však jednoduchá stabilita nie je prioritou, pretože oni si zakladajú na svižnej a rýchlej jazde, pričom na lyžiach udržujú rovnováhu bez akýchkoľvek problémov. Takisto ocenia aj tvrdšie materiály, z ktorých sú lyže vyrobené.

Lyžiarske topánkyK lyžiam je dobré vybrať aj tie správne lyžiarky. Tvrdé, ale odolné lyžiarske topánky podstupujú celý rad testov, kým sa dostanú na trh. Tým sa zabezpečí ich kvalita, ktorú ocení každý lyžiar. V lyžiarke by ste mali pociťovať istotu a stabilitu, a to nielen ako lyžiar – začiatočník, ale aj ako skúsený lyžiar. Lyžiarky sa väčšinou uzatvárajú klipsňami a suchým zipsom – „strapom“, pričom na tento systém si veľmi rýchlo každý zvykne. Nie je však vhodné, aby ste mali v lyžiarke nohu príliš zovretú, pretože sa po čase nebudete cítiť uvoľnene, čomu môže zodpovedať aj Váš celkový pocit z lyžovania. Rozhodne však nesmie byť ani veľká. Noha začiatočníka aj pokročilého lyžiara potrebuje byť uchytená pevne, pre dobré riadenie lyží a ich ovládateľnosť. Práve preto odporúčame lyžiarku vyberať čo najpresnejšie na nohu, aby chodidlo a lýtko doslova obopínala.

Oblečenie na vrch

Na svahu budete potrebovať aj kvalitné lyžiarske oblečenie. To je zložené hneď z niekoľkých vrstiev, pričom ani jednu nemožno podceniť. Spodná vrstva je charakteristická svojou funkčnosťou, ktorú zabezpečujú rôzne moderné technológie. Starajú sa tak o to, aby sa pot dokonale odvádzal von z tela a aby ste sa neustále cítili v „suchu“, aj keď aktívne športujete. Vrchná vrstva je tvorená zasa bundou, ktorá je vode odolná a vyrobená z dvoch typov materiálov, či dvoch typov vrstiev. Prvým typom je vrstva ochraňujúca lyžiara od vlhkosti a zabraňujúca prenikaniu vody. Druhou, vnútornou, je zasa tepelná vrstva, ktorá chráni lyžiara od chladu. Spoločne tvoria akúsi „izoláciu“ a neprepúšťajú ani vlhko ani chlad.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  7/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM