Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
 1/19 >>

Lyže pre začiatočníkov

2.12.2014 08:28 | slovakiasport

Patríte medzi začiatočníkov? Chcete posunúť svoju techniku na nový level? Alebo máte doma niekoho, kto nad lyžovaním uvažuje a chce si kúpiť kvalitné lyžiarske komponenty – predovšetkým lyže? Určite sa chcete v takomto prípade dozvedieť viac, aj preto Vám ponúkame dostatok informácií o lyžiach pre začiatočníkov.

Ako si takéto lyže vyberať?

Na začiatok si povedzme, že začiatočníci majú skutočne široký výber lyží, z ktorých si môžu vybrať. Mäkšie lyže, určené práve im, nedisponujú tak veľa odlišnými a smerodajnými vlastnosťami, ako silnejšie modely, a preto je výber jednoduchší a zároveň aj o to širší, keďže netreba porovnávať každý parameter.

Komfort je dôležitý pre každého lyžiara, avšak skúsení lyžiari už nekladú komfortu takú prioritu a majú oveľa radšej dynamickosť a ovládateľnosť lyží aj vo vyšších rýchlostiach. Lyže pre začiatočníkov nemusia byť zákonite vždy len široké. Väčšina má vlastnosti takzvaných „All-Round“, alebo „All-Mountain“ lyží, čiže predovšetkým na upravený svah, do stredných rýchlostí. Ak by boli lyže príliš široké, potom hrozí ich horšia ovládateľnosť, hlavne na upravenej zjazdovke. Rýchlosť je veľmi ovplyvňovaná predovšetkým trecou plochou, a tá je v takomto prípade príliš veľká. Ďalším neprehliadnuteľným faktorom je dĺžka lyží. Výška lyží by mala byť adekvátna k výške Vašej postavy. Samozrejme, pri začiatočníkoch platí, že si musia vyberať lyže nie príliš veľké, aby sa s nimi dalo ľahšie manévrovať. Tomu je ale prispôsobená aj samotná geometria lyží. Znamená to, že rádius, teda údaj o točivosti lyží, je v takomto prípade čo najmenší, aby bola zabezpečená dobrá točivosť a čo najľahšia ovládateľnosť. Lyže pre začiatočníka, či mierne pokročilého lyžiara, ktorý ich chce využívať rekreačne, by sa teda mali brať približne v dĺžke -10 centimetrov od výšky postavy budúceho majiteľa.

Materiálové zloženie

LyžePri začiatočníckych lyžiach je dôležité spomenúť aj materiál. Zabudnite na titanalové výstuže, karbónové vlákna, magnéziové spevnenia alebo celodrevené jadro. Toto všetko, spolu s množstvom ďalších technológií samozrejme predlžuje životnosť lyží aj vyzdvihuje ich kvalitu, avšak na prvé jazdy na svahoch a učenie sa dobrej techniky, môžu byť aj takéto vlastnosti na škodu. To, že je lyža zo sklených vlákien, alebo s pridaním minima dreva, je len dobre. Je tým zabezpečená dobrá stabilita a nižšie nároky na lyžiara. Takisto sú zložením prispôsobené do nižších rýchlostí a nie do extrémov. Mäkšie materiály poskytujú aj výhodu nižšej ceny, čo môže byť u začiatočníkov a rekreačných lyžiarov jeden z najdôležitejších faktorov. Takéto lyže sú jednoducho dokonale prispôsobené svojmu účelu a budúcemu majiteľovi vychádzajú svojimi vlastnosťami v ústrety.

Širokú ponuku lyží, medzi ktorými si môžete bez obáv vyberať, nájdete aj v našom obchode. Všetky naše lyže sú veľmi kvalitné a majú potrebné jazdné vlastnosti, ktoré na svahu oceníte a ktoré Vám budú nápomocné pri zvládaní a zdokonaľovaní techník jazdy.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 1/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM