Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
<<  9/19 >>

Dĺžka lyží

17.9.2014 09:08 | slovakiasport

Aké dlhé lyže sú pre mňa? Túto otázku si určite kladiete pri ich výbere. Ideálna dĺžka je pre každého veľmi individuálna, avšak mohli by sme si aspoň povedať všeobecné pravidlá, ktoré sú platné pri výbere lyží pre konkrétny typ lyžovania.

Pri výbere lyží by ste si mali dať záležať oveľa viacej, ako tomu bolo povedzme v minulosti. Predtým lyže boli pomerne univerzálne (resp. určené na jeden typ lyžovania) aj čo sa týka jazdných vlastností a často aj čo sa týka atribútov v ich rozmere. Nie vždy sa dali absolútne prispôsobiť potrebám lyžiara a typu lyžovania. Treba však podotknúť, že existoval len jeden či dva druhy lyžovania, ktorým sa venovala drvivá väčšina lyžiarov, ak máme na mysli rekreačných lyžiarov. Dnes je týchto typov oveľa viac, čomu sa automaticky musela prispôsobiť aj ponuka lyží a všetkých lyžiarskych komponentov.

Dlhšie lyže pre skúsenejších

Dĺžka lyží dokáže značne ovplyvniť kvalitu lyžovania. Čím dlhšie lyže, tým je s nimi ľahšia alebo ťažšia manipulácia, v závislosti od úrovne skúseností, ktorú lyžiar má. Môžeme povedať, že menej skúsení lyžiari až začiatočníci si skôr vyberajú lyže kratšie, s ktorými dokážu lepšie vytvárať oblúčiky a neskôr aj razantnejšie rezať zákruty, pričom skúsení lyžiari obľubujú lyže dlhšie, s ktorými dokážu efektívnejšie manipulovať na svahu, keďže opisované oblúky sú minimálne a ich štýl lyžovania je oveľa svižnejší. Kratšie lyže u menej skúsených lyžiarov sú spojené aj s ich väčšou šírkou, čo má za následok lepšiu stabilitu na svahu. Určite to začiatočníci ocenia avšak s postupom času im budú širšie lyže na obtiaž a budú poškuľovať po užších a teda i rýchlejších variantoch.

Aké lyže k akému typu lyžovania?

LyžeAko sme už vyššie uviedli, množstvo nových druhov lyžovania so sebou prinieslo aj výrobu množstva druhov lyží pre tieto typy lyžovaní. Za všetky spomenieme azda tie druhy, kde je najviac vidieť rozdiel v dĺžke a tvare lyží, tými sú napríklad freestyle lyže, carvingové lyže či bežky. Technika lyžovania je pri každých z týchto spomínaných lyží pomerne rozdielna, preto si vyžadujú aj rozdielne atribúty týkajúce sa ich veľkosti.

Slalomové lyže je vhodné vyberať so všeobecným odporúčaním približne o 15-20 cm menšie, ako je Vaša postava. Je to najmä z toho dôvodu, aby ste mohli s nimi ľahšie manévrovať.. Takéto lyže sú v zásade veľmi rýchle a Vy ste s nimi dostatočne obratní. Záleží však aj na Vašej konkrétnej technike lyžovania, pričom dlhšie oblúčiky a pomalšia jazda si vyžadujú inú dĺžku lyží. V opačnom prípade, teda ak máte radi rýchlu jazdu s čo najmenej zákrutami, siahnite určite po takzvaných „obračkách“, lyžiach na dlhé oblúky. Pri nich je odporúčaná dĺžka približne 0–5 cm od výšky postavy. Okrem týchto dvoch krajných vymedzení druhov lyží existuje medzi nimi nesmierne široký výber najrôznejších tvarov a možností, medzi ktorými určite nájdete ten vhodný práve na Vaše lyžovanie. Nazývame ich tiež všeobecne ako crosscarvingové lyže.

Crosscarvingové lyže či lyže na klasické zjazdové lyžovanie majú v otázke ich dĺžky pomerne jasno. Mali by byť maximálne o 10-15 cm menšie ako je výška Vašej postavy. Treba však podotknúť, že lyže sa zvyknú v štandardnej veľkosti a pre štandardné typy lyžovaní vyrábať v maximálnej dĺžke 185 cm. Tá by však mala vystačiť každému bežnému lyžiarovi.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  9/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM