Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
<<  18/19 >>

Ako vybrať lyže

9.6.2014 14:05 | slovakiasport

Výber lyží by sa mohol javiť ako zdanlivo jednoduchý proces, kedy si na eshope či v predajni vyberiete lyže podľa určitých kritérií, ktoré Vám niekto poradil.

Skúsenosti a očakávania

 Zjazdové LyžeObecne však platia nasledujúce pravidlá, ktoré si bližšie rozoberieme v tomto praktickom článku. Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre niektoré lyže, ujasnite si Vaše priority a situáciu, v ktorej sa nachádzate. Prioritou môže byť napríklad voľba lyžiarskeho strediska či skôr freeride lyžovanie a podobne. Typy lyžovaní je skutočne veľa na to, aby ste si povedali, že potrebujete len „obyčajné“ lyže. Väčšina ľudí pod týmto pojmom myslí klasické zjazdové lyže na upravený svah. Taktiež sa zamyslite nad tým, ako často budete lyžovať. Rekreačne – raz za celú sezónu? Viackrát počas zimných mesiacov? A čo Vaša situácia? Ste absolútny začiatočník – budete stáť na lyžiach po prvý raz alebo ste už skúsený lyžiar a máte určité predstavy o jazdných vlastnostiach, ktoré by Vám mali lyže ponúknuť?

Treba podotknúť, že za posledné roky sa lyže začali vyrábať predovšetkým s ohľadom na menej skúsených lyžiarov. Začiatočníci či spomínaní neskúsení lyžiari majú teda ponuku dostatočne širokú a lyže sú prispôsobené práve ich potrebám. To je však možno negatívnejšou správou pre profesionálnych či veľmi skúsených lyžiarov, ktorí si často aj nechtiac vyberú lyže „pod úroveň“.

Výška a váha lyžiara

Na začiatok si povedzme niečo k váhe a výške lyžiara, ako veľmi dôležitým faktorom, pomocou ktorých si vyberáte lyže. Váha aj výška sú podstatné pre obratnosť na lyžiach a pre prenášanie sily na lyže. Nie vždy má ťažší lyžiar väčšiu silu na lyže a dokáže s nimi oveľa efektívnejšie manipulovať. Všeobecne však platí, že ťažší lyžiar si aj napriek pravidlu dĺžky lyží, ktorá musí byť niekde na úrovni brady, musí vybrať dlhšie lyže, pretože svoju váhu musí lepšie rozložiť. U začiatočníkov je nutné, aby si vybrali krátke lyže z dôvodu ich ľahšej ovládateľnosti. Ešte pri ťažších lyžiaroch treba spomenúť, že optimálnejší výber je zakúpenie športovejších lyží, ktoré majú klasickú konštrukciu a zachovanú tuhosť v ohybe čo najdlhší čas.

Šírka lyží

Šírka lyží má svoju štandardnú hodnotu niekde na úrovni 80-tich centimetrov, aj keď to je už pomerne dosť veľa. Začiatočníci však vyberajú lyže práve s touto hodnotou, kým skúsenejší lyžiari majú svoje lyže čoraz užšie a užšie. V zásade platí, že čím širšia lyža tým väčší odpor na svahu. Aj preto sa s takýmito lyžami nedá príliš rýchlo lyžovať a celkovo často pociťujete spomaľovanie oproti ostatným. Začiatočníci však na nich udržujú lepšie stabilitu a učia sa na nich lyžovať. Neskôr však požadujú oveľa obratnejšie lyže, ktoré budú aj rýchlejšie.

Dĺžka lyží

Samotná dĺžka lyží dokáže ovplyvniť kvalitu lyžovanie a celkovo jazdné vlastnosti. Bežne si začiatočníci vyberajú lyže dlhé 140 – 160 cm. U pokročilých lyžiarov sú to vyššie hodnoty, a to 160 cm u žien a približne 160 – 175 cm u mužov.

Veríme, že si vyberiete ideálne lyže práve pre Vás. Aj našou ponukou sme sa zamerali pre každého z Vás, či už začínajúcich, ale aj pokročilých lyžiarov.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  18/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM