Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
<<  6/19 >>

Ako vybrať bežky?

16.10.2014 09:31 | slovakiasport

Bežecké lyže sú určené všetkým nadšencom, ktorí nechcú ani počas zimného obdobia zostať doma a chcú sa neustále udržovať v dobrej kondícii a v pohybe. Určite Vám dostatočne záleží na Vašom tele a na zdravom organizme, ktorý môžete budovať len prostredníctvom aktívneho pohybu a zdravého životného štýlu. Bežky môžete využiť vtedy, ak je dostatok snehu vonku a máte na to aj vhodné prostredie, teda určitú trať. Bežkovanie nie je možné vychutnávať toľko mesiacov ako zjazdové lyžovanie, keďže na kvalitu snehu si bežkári potrpia oveľa viacej. Nemožno tak hovoriť o strati chuti na túto aktivitu, ktorej sa stále viacej zimných športovcov nevie nabažiť. Vhodné podmienky na bežky vznikajú v okamihu, ak je vonku dostatočné množstvo snehu a zároveň vyhovujúca teplota, či jeho konzistencia. Do veľkej miery sa ale dá podmienkam prispôsobiť pomocou správneho voskovania Vašich bežiek.

Základom sú bežky

Bežky sú vhodné pre každý typ lyžiara, či už začiatočníka alebo pokročilého. Závisí iba na Vašich schopnostiach a materiálov, ktoré určujú využitie bežky. Pri ich výbere však treba zvážiť vlastnosti, ktoré od nich očakávate. Ako absolútne neskúsený lyžiar zrejme nebudete vedieť, čo od lyží očakávať a čo nie. S radosťou Vám pomôže náš personál a výber tak nebude príliš náročný. Netreba zabúdať na fakt, že bežecké lyže neslúžia len na odreagovanie, ale môžu slúžiť tiež na udržanie si svojej kondície, prípadne na jej zlepšenie. Prírodu v okolí tak môžete spoznávať aj celkom iným spôsobom, ako len klasickou chôdzou.

Tieto parametre sú dôležité

Ak si vyberáte bežky, určite budete mať pocit ako pri výbere zjazdových lyží. Aj tu sledujete podobné parametre, aj keď štandardné odporúčania sú o čosi odlišné. Všeobecne sa bežky vyberajú v pomere k postave o niečo dlhšie. Napriek tomu nie je rozhodujúcim faktorom výberu Vaša výška, ale váha. Keďže sú bežecké lyže robené z rôznych materiálov a na rôzne aktivity či terén, sú takisto aj rôznej pevnosti a vykrojenia. Preto práve váha rozhoduje o tom, akú dĺžku bežky si vybrať. Ostatné parametre akými je napríklad ich šírka, či štruktúra sklznice, závisia od určenia lyží. Bežkovať sa dá klasicky, teda v takzvanej „stope“, vytvorenej bežkármi pred Vami, alebo na pravidelne využívaných a značených bežeckých tratiach. Pokiaľ ste skúsený bežkár, stopu nepotrebujete, ale ste naopak odhodlaný prejsť zimnú krajinu tam, kde sa kvôli podmienkam nikto nevydá, sú práve pre Vás určené bežky radu „back country“. Ide o širšie bežecké lyže, opatrené aj hranou, ktoré tak umožnia lepší grip, stúpanie i zjazd v teréne, ktorý vie neraz prekvapiť. Posledným z troch základných druhov bežiek sú lyže na korčuliarsku techniku. Ich plné využitie je možné len na upravenej trati. Sú určené predovšetkým skúsenejším jazdcom, s ambíciami zlepšovať nie len kondíciu ale aj svoje športové výkony, či už súťažne, alebo rekreačne. Technika bežkovania na korčuliarskych bežkách je aj odlišná od tej tradične využívanej.

Bežky sú od zjazdových lyží užšie, aby ich celková plocha bola menšia a tým sa znížil aj odpor, ktorý automaticky vzniká pri lyžovaní. Kvalitu jazdy dokáže ovplyvniť viacero faktorov, pričom však dĺžka a šírka lyží sú azda tie najdôležitejšie. Nemenej dôležitým je už skôr spomínané materiálové zloženie, ktoré však budú rozlišovať a vyžadovať hlavne skúsenejší lyžiari.

Bežkovanie je veľmi zdravá aktivita, ktorá môže počas zimných mesiacov prevládať medzi ostatnými činnosťami aj u Vás. Je však nutné, aby ste si vybrali správne, napríklad aj z našej ponuky bežiek, ktoré zodpovedajú Vašim predstavám a sú vhodné práve pre Vás.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  6/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM