Telefón
0911 972 556
od 10:00 do 17:00 (Po-Pi)
Nákupný košík
logo
logo
logo
Menu - Zimný sortiment
<<  14/19 >>

Ako sa naučiť lyžovať?

15.7.2014 11:01 | slovakiasport

Základná otázka, ktorej odpoveď v sebe zahŕňa niekoľko možností. V zásade musíte mať, tak ako pri každom učení, veľkú dávku trpezlivosti a predovšetkým chuť učiť sa, pretože bez nej sú všetky prvé metre na lyžiach márne.

 

Lyžovanie pluhom

Prvým a dôležitým spôsobom, ako sa naučíte najrýchlejšie lyžovať, je lyžovanie pluhom. Táto technika sa v lyžovaní využíva veľmi dlho a ešte veľmi dlho s ňou bude azda každý lyžiar začínať. V zásade však na lyžiach musíte udržať rovnováhu a stabilitu. Nemali by ste padnúť pri každej príležitosti na svah a mali by ste dokázať zastaviť vždy, keď to potrebujete. Rozbeh nie je zložitý, keďže jazdíte dolu svahom, ale zastavenie sa môže zdať na začiatku ako nadľudský výkon. Pluhová metóda či lyžovanie pluhom znamená, že obe lyže smerujete špičkami k sebe a pätkami od seba – tým vytvárate práve spomínaný „pluh“. Takýto tvar do nedokončeného trojuholníka treba neustále udržovať s tým, že pre zastavenie by ste mali vyvinúť ešte väčší tlak na vnútorné hrany lyží, čím zamedzíte postupne ďalšiemu pohybu. Pri oblúku väčšine lyžiarov robí problém aj zmena smeru jazdy, ktorá je veľmi podstatná takmer neustále. Pre zmenu smeru jazdy je nutné, aby ste zatlačili väčšinou silou na niektorú z Vašich lyží, respektíve na jej vnútornú hranu. Platí pravidlo, že zatlačením hrany na pravej lyži dosiahnete zmenu smeru jazdy doľava a platí to, samozrejme, aj opačne. V zásade ale nejde o nič zložité, stačí prekonať prvotný strach, trochu sa rozbehnúť, pretože práve pri nižšej rýchlosti môže byť väčší problém nutná zmena smeru. Mnohým potom stačí len zopár metrov na lyžiach, aby sa to naučili zvládať do úrovne, z ktorej už sa môžu skúšať zlepšovať po svojom.

 

Ostatné faktory

Dôležitú úlohu v tomto prípade a pri lyžovaní všeobecne hrá aj terén či kvalita svahu. Nie vždy ju označujeme za ideálnu, pretože ideálne podmienky je možné vytvoriť väčšinou len v „spolupráci“ s prírodou, a teda počasím. Takéto podmienky charakterizuje teplota tesne pod nulou, pričom je dostatok prírodného snehu a umelé zasnežovanie je nutné len na niektorých miestach zjazdovky. Takýto sneh nie je sypký, ale vhodný na lyžovanie. Ak je sneh sypký, pôsobí ako piesok a nedá sa na ňom s lyžami dobre manévrovať. Taktiež by však nemal byť na snehu aj ľad, ktorý vzniká vtedy, keď sa sneh začne topiť alebo začne naň pršať a následne klesne teplota opäť pod nula stupňov. Je to však negatívny jav pre všetkých lyžiarov, predovšetkým však pre začínajúcich, ktorí sa môžu po svahu kĺzať a nebudú vedieť so svojimi lyžami dobre manipulovať. Komplikácie a ťažkosti môže spôsobiť aj dlhšie jazdený svah, ktorý je používaním už veľmi rozbitý.

LyžovanieNa samotné učenie lyžovať sa vplýva aj viacero ďalších faktorov. Je to predovšetkým vhodný výber lyžiarskych komponentov, ktoré nájdete aj v našej ponuke. Takéto komponenty sú prispôsobené svojimi vlastnosťami práve pre potreby začínajúcich lyžiarov, ktorým nejde až tak o rýchlosť, ale skôr o stabilitu a určitý komfort na lyžiach. Lyže sú tak väčšinou širšie a menšie, lyžiarky majú menší flex index a aj ostatné komponenty sú prispôsobené tomu, aby začínajúci lyžiar mohol byť onedlho čoraz viac a viac skúsený. Núdza však nie je ani o výbavu pre skúsených lyžiarov, ktorí sa cítia na svahu ako doma. Stačí si len vybrať!Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  14/19 >>


Menu - Informácie
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Spoločnosť DK Process
Kontakty  
Blog  
Partneri  

© Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk - Linky: www.tovar.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.slovakiasport.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM